top of page

Ejder Turizm Grand Orta Amerika Turları

Ejder Turizm  |  Türsab A5288 |     www.ejderturizm.com.tr     

parc-national-de-tikal-guatemala.jpg

GRAND ORTA AMERİKA TURLARI
AIR FRANCE HAVAYOLLARI
 

Süre    17 Gün
Vize Durumu   Meksika Vizesi [Normal Pasaporta evraksız

                        Yeşil Pasaporta şahsi müracaat ]
ANA HAVAYOLU    AIR FRANCE HAVA YOLLARI
TUR TARİHLERİ  15 EYLÜL, 09 KASIM, 27 ARALIK 2021

İstanbul - Panama City - San Jose - Arenal Milli Parkı - Granada - Managua - Masaya - Leon - Potosi - La Union - San Salvador - Boqueron - Jayo De Ceren - Panajachel - Atitlan - Antigua - Rio Dulce - Tikal - Flores - Belize City - Tulum - Chichen Itzá - Cancun - İstanbul

30,562 TL den başlayan fiyatlarla

Çift Kişilik Odada Kişi Başı

tur programı

1.GÜN : ISTANBUL – PARIS – PANAMA CITY 05:05 / 19:20

İSTANBUL  Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Ejder Turizm standında uçak saatimizin kalkışından 3 saat önce  buluşma. Pasaport ve bagaj işlemleri sonrasında AIR FRANCE HAVAYOLLARI  ile Paris aktarmalı Panama City uçuşumuz başlıyor. Yerel saat ile  19:20’de Panama City’e varışımızın ardından havalimanında karşılanma ve konaklayacağımız otelimize transferimiz gerçekleşiyor. Odalarımıza yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.                                                 

OTELİMİZ: PLAZA PATILLA INN  4* vb.

Panama, Kuzey ve Güney Amerika'yı birbirine bağlayan dar bir kara köprüsü rolünde Orta Amerika ülkesidir. Atlantik ve Pasifik kıyılarında 1.600'den fazla adayı kucaklayan tropikal bir ülkedir.  Orta Kısmından geçen  Panama Kanalından bilinir. Doğal güzelliği, yüzlerce kuş ve ağaç türü de dahil olmak üzere çeşitli bitki ve hayvan yaşamı ve canlı müzik ve kültürü ile aynı derecede bilinir. Guaymí, Kuna ve Chocólar gibi birçok Amerikan yerlisinin evi Panama, Pasifik'teki ilk İspanyol kolonisi oldu. “Denizlerin kapısı ve evrenin anahtarı” olarak kutlanan 1530'larda İnka imparatorluğunun İspanyol fethi için bir başlangıç noktası olarak hizmet etti ve 19. yüzyıla kadar İspanya için altın ve gümüş için bir aktarma noktasıydı. Başkenti Panama Şehri, kanalın hemen doğusunda Pasifik kıyısında yer almaktadır. Gökdelenlerin beyaz badanalı bungalovların üstünde kullandığı kozmopolit bir şehir, bölge için ticari ve finansal hizmetler merkezi olarak yakışıklı bir ortama ve büyüyen bir öneme sahiptir.

2.GÜN / PANAMA CITY ŞEHİR TURU VE PANAMA KANALI GEZİSİ

Sabah kahvaltımızın ardından şehir turumuzu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. İlk durağımız   Panama  kanalının  giriş kısmının yer aldığı bölge olacak.  Burası çok yoğun ziyaretçi akımına uğrayan bir merkez. Kanalının yapımını anlatan ve gemilerin geçişini görebileceğimiz önemli bir nokta. Kanal ziyareti sonrası Panama Vieja olarak bilinen eski Panama şehir merkezini göreceğiz. Burası Panama’nın büyük bir şehir olmadan önce merkezi olarak bilinen bölgenin günümüze kalmış kolonyal merkezidir. Eski ve tarihi binalarını, sokaklarını görerek fotoğraflarımızı çektikten sonra tekrar otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ: PLAZA PATILLA INN  4* vb.

*Panama Kanalı, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını Panama'nın dar Isthmus'una bağlayan Panama Cumhuriyeti'ne ait ve yönetilen kilit tipi kanaldır. Panama Kanalı'nın kıyı şeridinden  diğer kıyı şeridine kadar uzunluğu yaklaşık 65 km'dir ve Atlantik'teki derin sulardan (daha spesifik olarak Karayip Denizi) Pasifik'teki derin suya yaklaşık 82 km'dir. Ağustos 1914'te tamamlanan kanal, dünyanın en stratejik iki yapay su yolundan biridir. Diğeri ise Süveyş Kanalı.  Kanal inşa edilmeden önce gemiler  Atlantikten , Pasifiğe geöiş yapmak için Güney Amerika’nın en güney ucunda yer alan Cape Horn'u döndürmek zorundalardı.  Ancak günümüzde bu kanal sayesinde gemiler  kanalı kullanarak yolculuklarını yaklaşık 8.000 deniz mili (15.000 km) kısaltmaktadır. 3.500 deniz miline (6.500 km) kadar tasarruf, Kuzey Amerika'nın bir kıyısı ile Güney Amerika'nın diğer tarafındaki limanlar arasındaki yolculuklarda da yapılır. Avrupa ile Doğu Asya veya Avustralya arasında seyreden gemiler, kanalı kullanarak 2.000 deniz mili (3.700 km) kadar tasarruf edebilir. 1914'teki açılışından 1979'a kadar, Panama Kanalı sadece onu inşa eden ABD tarafından kontrol edildi. Bununla birlikte, 1979'da kanalın kontrolü, Amerika Birleşik Devletleri ve Panama Cumhuriyeti'nin ortak bir kuruluşu olan Panama Kanalı Komisyonuna geçti ve 31 Aralık 1999'da Panama'ya tam kontrol geçti. Sadece Panama hükümetine cevap veren Panama Kanalı Otoritesi günümüzde hala bu şekilde yönetilmektedir. Kanal kilitleri, Chagres ve diğer nehirler tarafından beslenen Gatún, Alajuela ve Miraflores göllerinden suyun yerçekimi akışı ile çalışır. Kilitler kendiliğinden uzunluk, genişlik ve derinliktedir ve gemilerin her iki yönde aynı anda geçişine izin vermek için çiftler halinde inşa edilmiştir. Her kilit kapısında, menteşelere yerleştirilmiş, 20 metre genişliğinde ve 2 metre kalınlığında iki yaprak bulunur. Kapıların yüksekliği 46 ila 82 feet (14 ila 25 metre) arasında değişir; hareketleri, kilit duvarlarında gömülü elektrik motorları tarafından desteklenmektedir. Bunlar, her bir kilit çiftini ayıran ve kilit odalarının taşkın veya boşaltılmasının da kontrol edildiği duvarda bulunan bir kontrol kulesinden çalıştırılmaktadır. Kilit odaları 300 metre uzunluğunda, 110 metre (33 metre) genişliğinde ve 40 metre (12 metre) derinliğindedir. Dünya’nın en büyük mimarlık harikalarından biri olan bu kanalda toplamda 75.000'den fazla erkek ve kadın kanalda çalıştı. İnşaatın zirvesinde, orada çalışan 40.000 işçi vardı. En büyük zorluklardan biri, Continental Divide'ın kayalıklarını kesmekti. Altı bin adam kesme, delik delme ve kayayı kırmak için 60.000.000 pound dinamit kullanılmıştır.*

3.GÜN/ PANAMA CITY / SAN JOSE [ COSTA RIKA ]

10:40 / 11:40

Sabah alacağımız kahvaltımızın sonrasında Costa Rika’nın başkenti  San Jose  uçuşumuzu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Havalimanına transferimizin ardından bagaj ve pasaport işlemlerimizi yaparak yerel havayolları ile 1 saatlik bir uçuşla San Jose kentine varıyoruz. Hiç  vakit kaybetmeden şehir turumuza başlıyoruz. Turumuzun ana ziyaret noktası  MUSEO DE ORO  yani Altın Tarihi-Kültür müzesi. Burada Orta Amerika tarihi hususunda bilgiler alıp  yerli kabilelerin el sanatlarını ve altın işlemeciliği  hakkında bilgiler alacağız. National Teatre ve kent merkezini de geziyoruz. Tur bitimi yerel bir restoranda  öğle yemeğimizi alacağız. Öğleden sonra bu güzel şehirde alışveriş imkanı bulabileceğimiz serbest saatlerimiz olacak. Geceleme  otelimizde.

OTELİMİZ:  EXE HOTEL  4* vb.

Tüm Orta Amerika ülkeleri arasında Kosta Rika genellikle en istikrarlı ve en demokratik hükümete sahip olarak kabul edilir. 1949 anayasası ile tek meclisli bir yasama organı, adil bir yargı sistemi ve bağımsız bir seçim organı öngörülmüştür. Dahası, anayasa ülke ordusunu kaldırarak,  kadınlara da  oy kullanma hakkı tanımıştır. Tüm vatandaşlarına diğer sosyal, ekonomik ve eğitim garantilerini vermiştir. 1970'ler ve 80'ler boyunca Kosta Rika, savaşın parçaladığı komşularına kıyasla nispeten huzurlu kalmayı başaran Orta Amerika ülkesidir.  Kuzeybatıdan güneydoğuya uzanan Kosta Rika, Nikaragua tarafından kuzeye, 300 km, kuzeydoğu kıyı şeridi boyunca Karayip Denizi, güneydoğuya Panama ve 1,015 km boyunca Pasifik Okyanusu güneybatı sahil şeridi. Ülkenin en dar noktasında, Pasifik ve Karayipler arasındaki mesafe sadece 120 km'dir. Ülke doğal yaşamı ile ünlüdür. Ve birçok milli park burada bulunmaktadır. Yaşayan canlı türü ve kuş türleri açısından da çok zengin bir ülkedir. Ayrıca  dış bölgelerinde dünya!nın her bölgesine ihrac edilen muz yetiştirilir. Ananas  yetiştiriciliği ise  20. yüzyılın sonlarına doğru iki numaralı ihracat olarak kahveyi aşarak önemli bir ihracat haline gelmiştir.Ülke aktif, yarı aktif ve pasif volkanlarla da ev sahipliği yapmaktadır.

4.GÜN / ARENAL VOLKANI MİLLİ PARKI

Sabah kahvaltıdan sonra  başkentten ayrılarak özel aracımız ve yerel rehberimiz ile Arenal Yanardağı eteklerine gideceğiz Yol güzergahımız üzerinde La paz şelalesinde durup fotoğraflarımızı çekeceğiz. Bu doğal bir şelale ve ormanlık alan içerisinde yer almaktadır. La Fortuna, La Tigre San Carlos, Valle Azul, Angeles Sur, San Ramon, San Rafael, Palmares ve  San Antonio kasabalarından geçecek olan yol güzergahımız yaklaşık 3 saat sonra bizleri Arenal Volkanı Milli Park alanına ulaştıracak. Varışımızın ardından  yaklaşık 1 saat sürecek bir yürüyüşle Arenal Yanardağını ziyaret edeceğiz.  ( Yürüyüş ayakkabılarınız hazır olsun ) Bu doğa yürüyüşünü takiben bölgeden ayrılarak yine özel aracımızla konaklayacağımız otelimize transferimizi gerçekleştiriyoruz.  Otelimizde giriş işlemlerimizi yaptıktan sonra Akşam Yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Sonrasında yorucu bir günün ardından yorgunluk atmak için serbest saatlerimiz de bu güzel doğa içerisinde dinleniyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ: HOTEL VISTA LODGE 3* vb.

Arenal Yanardağı son büyük patlamasını 1968'de gerçekleştirdi.  Bölgeyi sıcak külle kapladı, meraları yok etti, iki köyü sildi ve yaklaşık 100.000 büyükbaş hayvanın katliamını zorladı. Volkan hala aktif ancak daha az tehdit edici. Arenal Volkanı Ulusal Parkı'ndaki yer alan  ziyaretçi merkezi ,  lav akışlarını ve basamaklı kayaları izleme fırsatı sunuyor.

5.GÜN / PENAS BLANCA – GRANADA [ NIKARAGUA ]

Bu sabah erken saatlerde kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimizden ayrılıyoruz. İstikametimiz 2,5  saatlik kara yolculuğu ile Tronadora, Canas, Pijije,  Liberia, Canas Dulces, Ahogados, Guacalito,  ve La Cruz kasabalarını geçerek Kosta Rika sınır şeridinde yer alan Penas Blancas bölgesine varıyoruz. Varışta Kosta Rika  çıkış işlemlerimizi yaptıktan sonra Nikaragua’ya  girişlerimizi yapmak üzere pasaport kontrolünden geçiyoruz.  Nikaragua’da  farklı bir araca geçiş yaptıktan sonra kara yolculuğumuz 2,5 saat daha sürecek. Sapoa, La Virgen, Rivas, San Jorge, Belen ve Nandaime köylerini geçerek  Nikaragu’nın tarihi ve kolonyal şehri  Granada’ya varıyoruz. Eğer vaktimiz olursa butik bir puro atölyesinde mola vereceğiz. Nikaragua purolarıyla ünlüdür. Bugün Granada gölü üzerinde yer alan yüzlerce küçük adacığın bulunduğu Las Isletas adaları olarak da adlandırılan yörede tekne turumuz olacak. Sonrasında şehir merkezinde panoramik yürüyüş turu yaparak şehir katedrali ve kolonyal sokaklarını gezerek göreceğiz. Turumuzun ardından Granada şehir merkezinde yer alan otelimize giderek giriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeğimizi otelimize yakın bir yerel restoranda alacağız. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ :  HOTEL LA MERCED 4* vb.

6.GÜN / GRANADA – MASAYA VOLKANI – MANAGUA – LEON

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. İlk olarak Masaya volkanını ziyaret edeceğiz. Masaya Volkanı halen yarı aktif bir  yanardağdır. Milli Park bölgesi koruma altındadır. Masaya yanardağı kraterine kadar aracımızla çıkıyoruz ve bu çok güzel manzarayı izliyoruz. Belki de bir yanardağa ilk defa bu kadar yakın olacaksınız. Daha sonraki durağımız Managua şehri olacak. Managua, devrimler ve ihtilaller esnasında çokça hasar almış ve yakın geçmişe kadar  gerilla mücadelelerinin tam ortasında kalmış bir  şehirdir. Dramatik bir çok yakın geçmiş hikayesini içinde barındırmaktadır. Şehri tepeden gören eski başkanlık binasının bulunduğu noktaya  aracımızla  çıkıp  hem şehri izliyor hem de tarihte yaşananlar hakkında bilgi alıyoruz. Sonraki İstikametimiz  ise Leon şehri olacak. Yol güzergahımız Santa Ana, Santa Rita, El Guayabal ve  El Tamarindo köylerinden geçerek Leon kentine ulaşacak. Şehre varışımızla birlikte yerel rehberimiz eşliğinde yürüyüş turumuza başlıyoruz.  Bembeyaz duvarlarıyla ünlü Leon şehir katedralini,  tarihi sokaklarını ve binalarını göreceğimiz şehir turumuzda bu muhteşem kolonyal şehri keşfediyoruz. Akşam yerel bir restoranda AKŞAM YEMEĞİMİZİ aldıktan sonra konaklayacağımız otelimize yerleşerek dinleniyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ :  HOTEL LA PERLA  4* vb.

Nikaragua, Orta Amerika cumhuriyetlerinin en büyüğüdür. Tarım ekonomisi, otokratik hükümet tarihi ve bölgesel kalkınma dengesizliği ile karakterize edilebilir. Neredeyse tüm yerleşim ve ekonomik faaliyetler ülkenin batı yarısında yoğunlaşmaktadır. Ülkenin adı, bugünkü Nikaragua Gölü'nün çevresinde 15. yüzyılın sonları ve 16. yüzyılın başlarında yaşayan yerli kabilenin şefi Nikarao'dan geliyor. Nikaragua'nın Latin Amerika'da hem İspanyol  hem de İngilizler tarafından sömürgeleştirilen tek ülke olmasıile  benzersiz bir tarihe sahiptir. Nikaragua’nın nüfusu çoğunlukla mestizozlardan (karışık Avrupa ve Kızılderili soyundan gelenler) oluşur. Ulusal başkent, ülkenin en büyük şehri olan ve nüfusun yaklaşık altıda birine ev sahipliği yapan Managua'dır.

7.GÜN / LEON – POTOSI – LA UNION – SAN SALVADOR

[ EL SALVADOR ]

Bu sabah kahvaltımızı aldıktan sonra Nicaragua’nın kuzeybatısına  doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 2.5 saatlik kara yolculuğumuzda Telica, Rosoteltega, Chichigalpa, Chinardega, El Viejo, Monta Rosa, Ingeno, Padre Ramos ve La Picina kasabalarından geçerek Potosi kıyılarına ulaşacağız. Burada sınır çıkış işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra yöresel tekneler ile  Fonseca ve Meangueara körfezlerini fiyortların  arasından geçerek El Salvador’un en doğu kıyı şeridine La Union bölgesine varıyoruz. Ülkeye giriş işlemlerimizin ardından aracımıza geçerek kara yolculuğumuza başlıyoruz. Güzergahımız Intipuca, Chilenguera, Usulatan, Jiquillisco, Lempa, San Marcos, Zacatecoula, Las Flores ve El Carmen kasabalarından geçecek. Başkent San Salavdor’a ulaşıyoruz.  Burada konaklayacağımız otelimize giriş işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra ,   yarım günlük şehir turumuzu yapacağız. Şehir merkezinde Metropolitan Kathedrali , Hükümet sarayı, National Theathre  göreceğimiz yerler arasında ve yine meşhur  Monsenor Romero’nun öldürüldüğü Divina Providencia Chapelini göreceğiz. El Savador uzun yıllar İspanyol sömürgesi olarak soylu aileler tarafından yönetildikten sonra bağımsızlığını kazanmış olmasına rağmen , kakao ve Afrikadan getirilen kahveye elverişli toprakları sebebiyle iç savaşlar ve çatışmalar ile günümüze kadar gelmiştir. Yerel para birimi Amerikan doları olan sayılı Latin ülkelerinden birisidir. Günümüzde gelişme sürecini hızla kat etmektedir. Turumuzun ardından tekrar otelimize dönerek dinlenmek üzere odalarımıza yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : HOTEL RAMADA INN  3* vb.

8.GÜN / MAJESTIC BOQUERON ve JOYA DE CEREN

ANTİK ALANI

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. ( Bu sabah tura çıkarken yanımıza Mayo-Şort- Havlu hazırlığı yapmalıyız )  İlk olarak Boqueron kraterini görmeye gideceğiz. Milli park bölgesi olan bu yerde yürüyüş turumuzu yaptıktan sonra yine özel aracımız ile  “Siyah Deniz” denen yeri görmeye gideceğiz. Bir zamanlar Amerika’nın Pompeisi olarak isimlendirilen “Pompei of America “ Joya de Ceren Antik kentini ziyaret edeceğiz. Burasıda 1993’de Unesco Dünya Mirası listesine alınmıştır. (Bu ziyaret noktamız antik bir kent olduğundan dolayı bazı zamanlar tadilata alınmaktadır. Eğer tadilat yapılan bir gün ise kapalı olur , onun yerine farklı bir bölge gezisi yapabiliriz. ) Daha sonra bir başka tarihi şehir olan Ruinas de San Andrés  yöresi ziyaret edilecek. Bugün tarihi ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra  şehir merkezine  2 saat mesafede olan Costa Del Sol   isimli sahil şeridine geçeceğiz. Burası başkente  en yakın  deniz  kıyısı  yöresidir. Özel bir Turistik tesiste yerimizi  alıyoruz.  Bu güzel deniz kıyısı tesisinde hem dinleneceğiz  hem de  ÖĞLE YEMEĞİMİZİ alacağız. Costa Del Sol plajları denize girmek için çok ideal bir yerdir. Günümüzü burada tamamladıktan sonra akşam saatlerinde yeniden otelimize  dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : HOTEL RAMADA INN  3* vb.

10.GÜN / PANAHAJCEL – ATITLAN GÖLÜ – ANTIGUA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erken saatlerde otelimizden ayrılıyoruz. Bugünkü durağımız tarihi Antigua şehri olacak. Özel aracımız ile bölgeden ayrılacağız. Paramos, Pastores, Jocotenengo köylerinden geçerek 2 saatlik kara yolculuğumuzun ardından Antigua’ya varacağız. Ekvator çizgisine yakınlığından dolayı yıl içerisinde çok fazla mevsim değişikliği yaşanmayan Guatemala’da hava sıcaklığının ne çok soğuk ne de çok sıcak olmayışından ötürü buraya ilkbaharlar ülkesi denmektedir. Yol güzergahımız üzerinde yeşilin birçok tonuyla muhteşem manzaralar bizleri bekliyor olacak. Fırsat olursa fotoğraf molası da vereceğiz.  Antigua bölgeye gelen İspanyollardan önce de Mayalar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bir merkezdi. Volkanik dağlara yakınlığı ile bilinen şehrin yerleşim yeri olarak kurulmasının en büyük sebeplerinden biride volkanik yapısından dolayı zengin bitki örtüsüne sahip olmasıdır. İspanyolcada ‘’eski’’ anlamına gelen şehrin; eski meydanı, şehir katedrali ve Antigua’nın isminden de anlaşılacağı gibi tarihi sokaklarını yürüyerek gezeceğiz.  Yürüyüş turu yaptıktan sonra konaklayacağımız otelimize yerleşerek dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimize yürüyüş mesafesinde olan yerel bir restoranda alacağız.  Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : HOTEL JAN JORGE  3* vb.

11.GÜN / ANTIGUA – RIO DULCE – IZABEL GÖLÜ

Bu sabah çok erken saatlerde  otelimizden ayrılacağız. Uzun ve bir o kadar da renkli bir yolculuğumuz olacak. Volkankar ülkesi olan ve bu sayede çok sayıda minarellerle her tarafı yemyeşil bir görüntüye sahip olan Guatemala’nın doğasını içinden yaşayabileceğimiz kara yolculuğumuz sonrası  Rio Dulce bölgesine varıyoruz. Kara yolculuğumuz Guatemala’nın başkenti Guatemala City yakınlarından ve Mixco, Agua Caliente, Sanarate, Agua Salobrega, Guastatoya, Cabanas , Teculutan, Rio Hondo, Gualan, Los Amates ve Morales kasabalrından geçerek bölgeye ulaşacak. Rio Dulce ;   tabiatın içerisinde ormanın yanı başında  Lagün bölgesinde yer alır.  Varışta ilk olarak burada konaklayacağımız  otelimize uğrayarak kısa bir mola veriyoruz. Daha sonra  aktivitelerimize başlayacağız. Izabel Gölünü göreceğiz. Burası denize bağlantısı olan dev bir göldür (Lagun). Yağmur ormanları ve doğal yaşamı tam yerinde görmek için Guatemala’da en çok ziyaret edilen  yerlerin başında gelen bir yöredeyiz. Izabal Gölünde bir tekne turumuz olacaktır , daha sonra , kolonial dönemden kalma Castillo de San Felipe  ( Felipe Kalesi )  ziyaretimiz  olacak.  Çevre gezilerimizi bitirdikten sonra tekrar otelimize dönüyoruz. AKŞAM YEMEĞİ otelimizde alınacak. Geceleme RIO Dulce’de  otelimizde.

OTELIMIZ : BANANA PALMS HOTEL   3*vb.

12.GÜN / RIO DULCE – TİKAL – FLORES

Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası kara yolculuğumuza başlıyoruz. Bugünkü durağımız Peten gölü kıyısında yer alan Flores kenti olacak. Kara yolculuğumuzun güzergahı Semox, Toquela, Chocon, La Cumbre,  Chacte, San Luis, Poptun, Machaguila, Boca Del Monte, EL Chal, Santa Ana Viaje, La Pandoresa kasabalarının bulunduğu bölgelerden geçerek Peten gölü kıyılarında yer alan  Flores’e ulaşacağız. Bölgedeki otelimize varmadan önce Flores,’e 1 saat mesafede yer alan Guatemala‘nın en ünlü tarihi dokusunun bulunduğu TİKAL MİLLİ PARKINA ziyarete gideceğiz. Maya Uygarlığının baş yapıt kentlerinden olan ve en iyi korunmuş ihtişamlı tapınakları ile halen her gün binlerce yabancı turisti bölgeye çeken  TİKAL‘i ziyaret edeceğiz. ÖĞLE  YEMEĞİ Milli Park bölgesinde yerel bir restoranda alınacaktır. Tikal, bugünkü Guatemala'daki yağmur ormanlarında  Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezidir. Güney düzlüklerindeki öteki Maya merkezleri gibi Tikal’da orta oluşum döneminde küçük bir köydü. Maya uygarlığı denilince aklımıza bugün ilk gelen merkezlerden birisi Tikal ‘dir. Ziyaretimizin ardından tekrar kara yolculuğu ile Flores merkeze dönüyoruz. Peten gölü üzerinde tekne turu yaparak çevreyi tanımaya devam ediyoruz. Turumuzun ardından tekrar karaya dönerek otelimize geçiyoruz.Giriş işlemlerimizi yaparak uzun bir günün yorgunluğunu atmak üzere dinleniyoruz.  Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ :  HOTEL PETEN  4*  vb.

13.GÜN / FLORES – BELİZE CİTY [ BELİZE ]

Bu sabah çok erken saatlerde otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Belize’ye gitmek üzere yola koyuluyoruz. Yolculuğumuz doğuya doğru devam edecek. Yaklaşık olarak toplamda 3,5 saat sürecek olan yolculuğumuzda ilk olarak Guatemala sınırına kadar La Pandoresa, Macanche, El Zapote, Melchor de Mencos kasabalarından geçerek ulaşacağız. Burada sınır geçiş işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra bir başka Maya ülkesi olan Belize’ye giriyor ve yolculuğumuza başkent Belize City’ye kadar San Ignacio, Teakettle, Belmopan, La democracia ve Hattieville köylerinden geçerek devam ediyoruz. Burada alacağımız öğle yemeği ve panoramik şehir turumun ardından yine aracımızla sınıra yakın bir bölgede konaklamak üzere otelimize yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ :  HOTEL PRINCES   4*  vb.

14.GÜN / BELİZE CİTY – TULUM – CANCUN [ MEKSİKA ]

Bu sabah kahvaltımızı erken saatlerde almamızı takiben valizlerimizde beraber otelimizden ayrılacağız. Kara yolu ile Meksika sınırına doğru ilerliyoruz. Kısa bir yolculuğunun ardından sınırda giriş işlemlerimizi gerçekleştirerek Meksika topraklarında ilk ziyaretimizi yapmak üzere yolumuza devam edeceğiz.  Ziyaret noktamız Tulum şehri olacak. Bu şehir Maya uygarlıklarından buyana önemini sürekli korumuş ve Yukatan yarımadasının liman şehri olarak yüzyıllar önce Mayalara dahi okyanusun güvenliğini kazandırmış önemli  bir şehirdir. Bu şehirde alacağımız öğle yemeğimizin ardından tekrar yolculuğumuza devam ediyoruz ve Meksika’nın en doğu ucu kıyısı karayip denizi sahillerinde yer Tulsayap, Akumal, Puerto Aventuras, Playa Del Carmen, Punta Maroma ve Puerto Morales kasabalrını geçerek Meksika’nın en uç kıyısı  Cancun şehrine ulaşıyoruz. Varışımızın ardından  otelimize yerleşiyoruz.  Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ :  LA QUINTA INN 4* vb.

Meksika’ya girişte vizeler detaylıca incelenmektedir. Bazen turist yoğunluğundan kaynaklı olarak incelemeler fazla vakit alabilmektedir.. Havalimanında bu beklemeden oluşacak stres esnasında daha sakin olmanızı ve kurallara uymanızı önemle rica ederiz.

15.GÜN / CANCUN – CHICHEN ITZA – CANCUN

Sabah kahvaltının ardından erken saatlerde otelimizden ayrılıyoruz. Meksika’daki son durağımız  Chichen itza antik kenti olacak.  UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentini keşfetmek üzere yola çıkıyoruz. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş.  Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi, Jaguar ve Kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı,  Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımaktadır.  Chichen Itza keşfinin ardından ÖĞLE  YEMEĞİ  yerel restoranda alınacaktır. Yolumuza Puerto Aventuras, Playa del Carmen, Punta Maroma, Puerto Morales kasabalarını geçerek tekrar CANCUN şehrine doğru  devam edeceğiz.Otelimize ulaştıktan sonra dinlenmek üzere odalarımıza çıkıyoruz.  Geceleme Otelimizde.

OTELIMIZ : LA QUINTA BY WYNDHAM 4*vb.

 

Chichen itza ; Meksika'nın en çok ziyaret edilen popüler Maya kalıntılarından biridir.
Maya kalıntıları açısından hayli zengin bir bölge olan Yucatan Yarımadasında yer alan  en büyük Maya yerleşim yerlerinden birisidir ve  UNESCO Dünya Kültürel Mirası ve Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olduğu için en fazla ziyaret alan yerdir. Kolomb öncesi Terminal Classic döneminde yaşayan Maya halkı tarafından inşa edilen büyük bir şehirdi. Bu arkeolojik alan Meksikanın Yucatán Eyaleti Tinúm Belediyesi'nde bulunmaktadır. Chichen Itza anıtlarının altındaki arazi, Yucatán eyaleti tarafından satın alındığı 29 Mart 2010 tarihine kadar özel mülkiyete aitti. Fakat günümüzde  federal mülktür ve sitenin yönetimi Meksika Ulusal Enstitüsü Antropología e Historia (Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü) tarafından korunmaktadır. 2017 yılında 2.6 milyon turist tarafından ziyaret edilerek Meksika’nın en çok ziyaret edilen arkeolojik kalıntı ünvanını almıştır. Bu kutsal yer, Yucatán yarımadasının en büyük Maya merkezlerinden biriydi. Yaklaşık 1000 yıllık tarihi boyunca, farklı halklar kentte izlerini bıraktı. Dünyanın ve evrenin Maya ve Toltec vizyonu, taş anıtlarında ve sanatsal eserlerinde ortaya çıkar. Maya inşaat tekniklerinin Orta Meksika'daki yeni unsurlarla kaynaşması Chichen-Itza'yı Yucatán'daki Maya-Toltec medeniyetinin en önemli örneklerinden biri haline getirir. Savaşçıların Tapınağı, El Castillo ve El Caracol olarak bilinen dairesel gözlemevi gibi birkaç bina hayatta kalan önemlis kısımlarındandır. Bu turumuzda hayatta kalmış tüm bölümleri görüyor olacağız. 

16.GÜN / CANCUN – PARIS – ISTANBUL 19:30 / 04:10 + 1

Bugün otelimizde sabah kahvaltımızı aldıktan sonra uçak saatlerimize kadar serbest dinlenme vaktimiz olacak.  Dileyen misafirlerimiz Cancun’un muhteşem plajlarında keyifli vakit geçirebilirler. Rehberimiz sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Buluşma saatimizde otel lobisinde çantalarımız ile birlikte hazır olacağız. Özel aracımız ile havalimanına transfer olduktan sonra  Paris aktrarmalı İstanbul uçuşumuzu yapmak üzere işlemlerimizi tamamlıyoruz.  Air France havayolları ile 19:30 da kalkacak olan uçağımız  önce Paris’e , oradan da İstanbul uçuşuna devam edecek. Varışımız  bir sonraki gün sabah erken saatlere denk geliyor. İstanbul havalimanına varışımızın ardından anılarla dolu turumuz sona eriyor…

Not:  Varış saatimiz yerel saat ile sabaha karşı İstanbul’a iner. Bu da  takvimde yeni bir güne denk gelir.

Başlangıçta Maya Kızılderilileri tarafından yerleşilen Cancun bölgesi, Maya dilinde Gökkuşağının sonundaki gemi anlamına gelen Cancuné kelimesinden türemiştir.  Cancún, Meksika hükümeti tarafından özel çıkarlarla birlikte yapılan üç yıllık koşullar çalışmasının ardından, bölgenin uluslararası bir tatil merkezi için uygun bir yer olarak seçildiği 1970'e kadar 100’den fazla mayalının  yaşadığı  küçük bir balıkçılık ve toplama yerleşimi olarak kaldı. . 1980'lerde başlayan inşaat çalışmaları ile  başta  Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa  olmak üzere dünya’nın birçok bölgesinden turistlerin akın ettikleri  bir tatil cenneti haline geldi. Cancun , Mayaların yaşadığı dönemde Yucatan yarım adasının en stratejik bölümüydü . Burada yaşayan yerliler irili ufaklı bir çok tapınak ve piramit inşa etmişlerdi. Ne yazık ki Avrupalıların bölgeye ayak basmasından sonra bu yapıların ancak bir kısmı günümüze kadar kalabildi. Bunlardan bir tanesi de Chichen itza piramitleri ve tapınağıdır. Yarın ki gezimizde buraya giderek bölge ve yerliler hakkında bilgi alacağız.

9.GÜN / SAN SALVADOR – PANAHAJCEL ATİTLAN GÖLÜ

[ GUATEMALA ]

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltımızın ardından kuzeyde El Salvador’un  komşusu olan Guatemala’ya  doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2,5 saat sürecek olan kara yolculuğumuzda  Santa Tecla, Lourdes, Armenia, Izalco, Sansote, San Julian ve Metallo kasabalarının yolu üzerinden geçtikten sonra El Salvador – Guatemala  sınır kapısına ulaşıyoruz. Burada sınır kontrol ve pasaport işlemlerimizi yaparak yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolculuğumuzun devamındaki rotamız 3,5 saat sürecek ve Cara Sucia, El Gulsnay, La Hachadura, Los Cerritos, Taxisco ve  Escuintla köylerinden geçerek Panahajcel kentine  ulaşmış olacağız.  Otelimize giderek eşyalarımızı bıraktıktan sonra Atitlan gölü kenarında yer alan bu güzel şehirde çevre gezilerimizi yapıyoruz. Atitlan gölünde kısa bir tekne turumuzda olacak. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda aldıktan sonra  konaklayacağımız otelimize giriş işlemlerimizi yaparak dinlenmek üzere odalarımıza yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : JARDINES DEL LAGO  3* vb.

Fiyata Dahil Olan Hizmetlerimiz:

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetlerimiz:

 • Istanbul – Panama City / Cancun – Istanbul arasında AIRFRANCE Havayolları ile yapılacak olan ekonomi sınıfı yolculukların uçak biletleri, uçuş vergileri ve bagaj taşıma hakkı

 • Panama City’de 2, San Jose’de 1, Arenal’de 1, Granada’da 1, Leon’da 1, San Salvador’da 2, Panajachel’de 1, Antigua’da 1, Rio Dulce’de 1, Flores’de 1, Belize City 1, Cancun’da 2  gece olmak üzere  Toplam 15 gece  3 ve 4 yıldızlı  otellerde ve butiklerde oda&kahvaltı konaklama

 • Tur programında belirtilen tüm turlar , geziler ve havalimanı transferleri 

 • Tur programında belirtilen yerlerde müze , park  ve ören yeri giriş ücretleri

 • Panama Kanalı turu ve Panama Vieja şehir Turu

 • San Jose Şehir Turu 

 • Arenal Volkanı Milli Parkı Turu ve Girişleri 

 • Granada Şehir  Turu 

 • Masaya Volkanı Turu 

 • Leon  Turu

 • Costa Del Sol yüzme turu

 • San Salvador Şehir Turu Boqueron Volkanı Turu ve Joya de ceren Antik kenti ziyareti

 • Panajachel  Turu

 • Antigua Şehir turu

 • Rio Dulce şehir turu ve Izabal gölü tekne turu

 • Tikal Milli Park gezisi 

 • Cancun Chichen Itza Antik Kent Turu

 • Programda belirtilen yerlerde alınacak 5 ÖĞLE YEMEĞİ  ve 6 AKŞAM YEMEĞİ

 • Türkçe Rehberlik Hizmeti

 • Seyahat Sağlık Sigortası

 • Kişisel harcamalar

 • Yurt dışı çıkış harcı 50 TL

 • Programda belirtilmeyen yerlerdeki öğle ve akşam yemekleri 

 • Dahil edilen yemeklerde alınan alkollü alkolsüz içecekler

 • Tüm YABANCI Bölgesel yerel servis Personelleri tipleri kişi başı tavsiye edilen min. Tutar 180 USD   ( yabancı yerel rehberler, şoförler, garsonlar ve diğer servis sağlayan çalışanlar için havalimanında toplanır ve sizler adına takdim edilmek üzere tur liderine teslim edilir.) 

VİZELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME : 

Bu turumuzda Normal (Bordo Renkli)  Pasaport hamili misafirlerimiz vizelerden muaftır. Hususi Pasaport ( Yeşil ) hamili misafirlerimiz Meksika ülkesine girişte vize göstermeleri gerekmektedir. 

MEKSİKA VİZESİ:

Normal Pasaport sahipleri için EVRAKSIZ - Kolay Vizeyi Ejder Turizm ÜCRETSİZ misafirlerine sağlar.

Yeşil Pasaport sahipleri,  MEKSİKA için Vize almalıdır ! Bu vizeler  İstanbul ve Ankara Meksika Konsolosluklarından hızlı ve kolay bir  şekilde 40 USD karşılığı ve bizzat giderek parmak izi vererek yapılabilmektedir. Tur kayıt esnasında satış temsilcimize detayı yeniden sorunuz.

 

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA !!!

Meksika Girişlerinde (Normal ve Yeşil pasaport sahipleri)   Eğer pasaportlarında  halen geçerli;  ABD – KANADA – SCHENGEN – İNGİLTERE   vizeleri mevcut ise – MEKSİKA VİZESİNE İHTİYAÇ DUYMADAN GİRİŞ YAPABİLİRLER !!!

bottom of page