top of page
Ölüler Günü Meksika Turu THY 2023
Ölüler Günü Meksika Turu THY 2023

29 Eki Paz

|

ISTANBUL HAVALIMANI (IGA)

Ölüler Günü Meksika Turu THY 2023

REHBER: UFUK ÜNAL OPR : SAMED BAYRAM

Saat ve Yer

29 Eki 2023 21:50 GMT+3 – 07 Kas 2023 10:30 GMT+3

ISTANBUL HAVALIMANI (IGA), Tayakadın, Terminal Caddesi No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

29 Ekim 2023’te İstanbul Havalimanı Ejder Turizm ofisinde 17:20’de buluşma.

Önemli Hatırlatma: 29 Ekim 2023’te İstanbul Havalimanı Ejder Turizm ofisinde 17:20’de buluşma.

1.Gün: 30 EKİM 2023 ISTANBUL – MEXICO CITY

Pasaport ve bagaj işlemleri sonrasında TÜRK HAVAYOLLARI direkt uçuşu ile Mexico City uçuşumuz başlıyor. Yerel saat ile 03:15’te Mexico City’e varışımızın ardından havalimanında bizi bekleyen aracımız ile Teotihuacan’a doğru yola çıkıyoruz. (Yetişirsek eğer) güneşin doğuşunu izleyeceğimiz muhteşem manzaralara tanık olacağız.  Varış noktamız Teotihuacan piramitlerinin bulunduğu bölgeye yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile Vallejo, Colinas de San Jose, San Pedro, Sta Maria, Casas Coloniales, La Veleta, Xometla, San Lorenzo kasabalarından geçerek Piramitlerin bulunduğu alana ulaşıyoruz. Buradaki turumuza ilk olarak volkanik kökenli bir cam türü olan obsidyen taşı atölyesi ve galerisini ziyaret ile başlıyoruz. Ardından, Meksika’nın başta gelen içkileri olan Tequila ve Pulque degüstasyonunu izleyeceğimiz bir alanda mola vereceğiz. Meksika’nın ulusal içkisi sayılan Tequila, bir kaktüs türü olan “agave”nin öz suyunun önce mayalandırılıp sonra iki kez damıtılması ile üretilmektedir. Pulque ise oldukça geleneksel bir içki. Biraya benzeyen pulque, agave meyvesinin fermente edilmesiyle elde edilmektedir. Burada içki tadımlarımızın ardından UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi´ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfetmek üzere girişlerimizi yapıyoruz. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, yeni dünyanın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo- Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu ve büyük Tanrı “Tüylü Yılan” a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı ile Kelebekler Sarayı´nı göreceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ turumuz bitişinde yerel bir restoranda alınacaktır. Turumuzun sonunda otelimize dönüş ve geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : RAMADA REFORMA BY WYNDHAM 3* vb.

2.Gün/ 31 Ekim 2023 MEXICO CITY

Otelimizde alacağımız kahvaltıyı takiben Mexico City şehir merkezine doğru yola çıkarak turumuza başlıyoruz. Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan tarihi merkezini tanımak üzere kentin içerisinde yürüyüş turu yapacağız. Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı, bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali göreceğimiz başlıca ziyaret noktalarımız olacak. Rehberimizin belirteceği serbest zamanın ardından aracımız ile buluşup otelimize transferimizi gerçekleştiriyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : RAMADA REFORMA BY WYNDHAM 3* vb.

3.Gün/ 01 KASIM 2023 MEXICO CITY – OAXACA

Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Meksika’nın güneyindeki verimli bir vadide yer alan Oaxaca’ya hareket edeceğiz. Yaklaşık 6 saat sürecek olan yolculuğumuzda Tepeaca, Tecemachalco, Tehuacan, San Gabriel, San Juan, Asuncion kasabalarını geride bırakarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan ve Meksika’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Oaxaca’nın tarihi merkezini görmeye gidiyoruz. Yerel halkın önemli bir kısmı Mikstek ve Zapotek yerlilerinden olduğu için şehirde yerlilerin etkisi daha fazla hissedilmektedir ve 1521’de İspanyollar tarafından ele geçirilen şehirde Santo Domingo Kilisesi ve manastırıyla Meksika’daki barok sanatının en güzel örneklerini barındırmaktadır. Şehre varışımızı takiben şehrin 10 km dışındaki MONTE ALBAN antik kentini ziyaret için yolumuza devam ediyoruz. Ziyaretimiz sonrası kent merkezine geri dönüyoruz. Otelimize giriş işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Geceleme otelimizde olacak.

OTELİMİZ: ONE OAXACA HOTEL 3* vb.

4.Gün/ 02 KASIM 2023 OAXACA – TUXLA

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılarak Meksika ülkesini keşif için yolumuza devam ediyoruz. Virajlı dağ yollarından ilerliyoruz. Bugün araç ile uzun bir seyahat günümüz olacak, mesafe her ne kadar uzun olmasa da yollar virajlı olduğu için ve alternatif başka yol olmadığı için ulaşımda hayli yavaş ilerliyoruz. Dağ manzaralarını izleyerek Santiago Matatlan, San Pedro Totolapa, Nejapa de Madero, San Carlos Yautepec, Magdelena, Jalapa, Tehuntepec, Ixtepec, Santo Domingo, Cintalapa köylerinin bulunduğu rotayı takip ederek Tuxla’ya varıyoruz. İlk olarak otelimize eşyalarımızı bırakıp kısa bir molanın ardından şehir turumuzu yapmak üzere otelden ayrılıyoruz. Şehir merkezinde katedral meydanı ve ana meydanı gördükten sonra keyifli bir yürüyüşle şehri keşfediyoruz. Sonrasında tekrar otelimize giderek yorucu günün ardından dinlenmeye başlıyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ: HOLIDAY INN TUXLA 4* vb.

OTELİMİZ : ONE OAXACA HOTEL 3* vb.

5.Gün / 03 KASIM 2023 SAN CRISTOBALDELASCASAS–PALENQUE

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından San Cristobal De Las Casas şehrine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Nueva Carmen, Nucatili, Paste kasabalarını geçerek Jovel Vadisi'nde 2100 metrede bulunan San Cristobal de las Casas’a doğru yola devamediyoruz. 1528’de erken sömürge döneminde kurulan ve Chiapas eyaletinin eski başkenti olan San Cristobal, tek katlı evleri, parke taşlı sokakları, kiliseleri, kemer altılarıyla kolonyal mimarinin en güzel örneklerindendir. Şirin şehir, ismini yerli haklarını ilk savunan “Indios”ların babası piskopos Bartolome de la Casas’a borçlu. Bu küçük şehrin kent meydanını ziyaret ediyoruz. Cenro Historico’da yürüyüş yapacağız. Sonrasında turumuza devam etmek üzere Palanque şehrine devam ediyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış harikulade bir Maya antik kenti olan Palenque gezimiz için hareket ediyoruz. Yol güzergahımız Huixtan,Cuxulja, Ocosingo Chis köyleri yakınlarından devam edecek. Nahuatl yerli dilinde Quetzal Dağı olarak bilinen Tumbala Dağları'nın eteklerindekive tropikal ormanlar arasından fışkıran Palenque harabeleri şüphesiz dünyanın en etkileyici ören yerlerinden biri ve aynı zamanda Meksika’da ve Orta Amerika’da Maya klasik döneminin en zarif mimari, heykeltıraş ve kabartma örneklerini oluşturmakta.Palenque, VII. yüzyılda 68 sene hüküm süren kent devletinin en büyük hükümdarı Pacal döneminde altın çağını yaşamıştır. Çok sayıdaki yapının arasında Büyük Saray, Kral Pakal’ın mezarının çıkarıldığı Yazıtlı Tapınak-Piramit, Güneş Tapınağı en görkemli olanlardır. Palanque ziyaretimiz sonrası burada konaklayacağımız otelimize giriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Geceleme ve AKŞAM YEMEĞİ otelimizde.

OTELİMİZ : HOTEL TULIJA EXPRESS PALANQUE 4* vb.

6.Gün / 04 KASIM 2023 PALENQUE – CAMPECHE – UXMAL – MERIDA

Sabah erken saatlerde kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra yola çıkıyoruz. Kara yolculuğumuz özel aracımızla birlikte kuzeye doğru devam edecek. Yolculuğumuz Chable, La Fortuna, El Tauro, Mamantel, Escorsega ve Champoton kasabaları yakınlarından geçerek bizleri Campeche’ye ulaştıracak. Yolculuğumuza devam ederek Campeche’nin daha kuzeyinden yer alan puuc bölgesinde 5. Yüzyıla kadar tarihi dayanan Uxmal şehrine ulaşıyoruz. Öğle yemeğimiz turumuz esnasında Uxmal Antik kentinin çıkışında yerel bir Meksika restoranında alınacaktır. Burada bir mola verdikten sonra Merida şehrine devam ediyoruz. Yukatan eyaletinin başkenti olan bu şehirde Plaza Mayor meydanı ve sömürge döneminden kalan kolonyal binaları göreceğimiz panoramik turumuzu yapacağız. Daha sonra konaklayacağımız otelimize giriş işlemlerimizi yapacağız. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ: IBIS HOTEL MERIDA 3* vb.

7.Gün / 05 KASIM 2023 MERIDA – CHICHENITZA –CANCUN

Sabah kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra bugünkü ilk ziyaret noktamız olan Chichen itza antik kenti ziyaretimizi yapmak üzere otelden ayrılıyoruz. Kanasin, Tahmek, Xocchel, Holca, ve Yaxche kasabalarından geçerek Dünyanın 7 harikalarından biri olan Chichen itza piramitlerinin bulunduğu bölgeye ulaşıyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentini keşfetmek üzere bölgeye giriş yapıyoruz. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi, Jaguar ve Kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı, Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımaktadır. Turumuzun sonunda Cancun otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ : LA QUINTA BY WYNDHAM4*vb.

8.Gün / 06 KASIM 2023 CANCUN

Sabah kahvaltının ardından Karayip sahillerinde dinlenmek için serbest zaman.

Dileyen misafirlerimiz için rehberimiz Isla Mujeres turu düzenleyebilir. Geceleme otelimizde.

OTELIMIZ: LA QUINTA BY WYNDHAM  4*vb.

9.Gün / 7 KASIM 2023 CANCUN–İSTANBUL 14:45

Bu sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizi hazırlayarak havalimanına gitmek üzere rehberimizin belirttiği saatte toplanıyoruz. Rehberimizin belirteceği saatte otel lobisinde buluştuktan sonra havalimanına gidiyoruz ve bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlayarak Türk Havayolları ile dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Gecemiz uçakta geçiyor.

10.Gün / 8 KASIM 2023 İSTANBUL VARIŞ 10:35

Direkt uçuşumuzun ardından İstanbul havalimanına varıyoruz. Anılarla dolu gezimizin sona ermesi…

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page